Adwords Kalite Puanı Nedir? Nelerden Oluşur, Nasıl Arttırılır?

AdWords hesaplarında en çok dikkati çeken konu başlığı kalite puanı oluyor. Kalite puanının yükselmesi, tıklama başına olan maliyetin de düşmesi anlamını taşıdığı için bu konu başlığının merak edilmesi gayet doğal. Yani yönettiğiniz AdWords hesabında başarılı olabilmeniz için, kalite puanının değeri kritik bir nokta olduğunu bilmelisiniz.

AdWords Kalite Puanı Hakkında

AdWods hesaplarındaki kalite puanı, Google tarafından gerçekleştirilen ve anahtar kelimelerle reklamların alaka durumunu değerlendiren bir değerlendirme olarak tanımlanabilir. Kelimelerde 1-10 aralığında bir kalite puanı değerlendirmesi yapılır. Tek bir rakam bazında olmayıp, küsuratlı rakamlara da AdWords kalite puanlarında değerlendiriliyor. Ancak AdWords sisteminin arayüzünde kullanıcıların görüntüledikleri değerler tam sayı bazındadır.

AdWords Kalite Puanı Hesaplaması

Reklam sıralaması belirleme aşamasında, açık arttırmaya dahil olan maksimum tıklama başına teklifin bu bağlamda AdWords kalite puanına etkisi bulunuyor. Google’ın bu belirtilen iki değerin çarpımını alarak bir puan ortaya koyması ve reklam verenlerle bir sıralamada yer almanız söz konusu oluyor.

AdWords Kalite Puanını Etkileyen Faktörler

AdWords kalite puanının arttırılabilmesi için izlenecek bazı çalışmalar ve yöntemler bulunuyor. Kalite puanının belirlenmesinde ana üç unsur vardır. Bunlar reklamların alaka durumu, beklenen tıklanma bazındaki oran ve açılış sayfası deneyimi olarak sıralanıyor. Yani yalnızca tıklanma almadan önce gerçekleştirilecek çalışmalar temel alınmıyor, tıklanma sonrasında gerçekleştirilen çalışmaların da AdWords kalite puanına etkisi oluyor.

Tıklanma oranında bir artış yakalamak için sitede bulunmayan bir içeriğin reklamının yapılması AdWords kalite puanını arttırmaz. Tıklanma sonrasında reklamın belirttiği içeriği bulamayan kullanıcılar siteyi hemen terk edecekleri için, aksine yükseltmekten çok kalite puanını düşürecektir. Bir diğer durum da, reklamın tıklanmasıyla sayfanın yeterince hızlı açılmamasıyla oluşuyor. Bu durumda Google’dan yine kalite puanını düşürücü bir etkiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

AdWords Kalite Puanını Arttırmak İçin İzlenen Yanlış Adımlar

AdWords kalite puanını arttırmak için, bazı AdWords hesap sahipleri tek bir reklam grubuna çok sayıda anahtar kelime ekleyebiliyorlar. Bu politikayı izlemek yanlış bir adım olacaktır, çünkü çok sayıda anahtar kelimeyle ya bir reklam metni oluşturamayacak ya da oluşturulan reklam metninde düşüş sayfası belirlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çok sayıda farklı anahtar kelime grupları kullanmak AdWords kalite puanını düşüş yönlü etkileyecektir.

Google’da kullanıcıların yaptıkları aramalara göre reklamlar gösterilir ve çok anahtar kelime grubu barındıran metinler reklam alaka düzeyi bazında bir yarar sağlamaz. Anahtar kelimenin aranması o içeriğe kesin bir şekilde ulaşmak anlamını taşır, yani fazla anahtar kelime gruplamalarından metinler içerisinde kaçınmalısınız. Mümkün olabildiğince tek anahtar kelimeyle reklam metinlerini oluşturmak sıralama ve kalite puanını yükseltecektir.

AdWords Kalite Puanını Arttırmak

Reklamların tıklanma sayısı, AdWords kalite puanlarındaki dengeyi en çok etkileyen faktör olarak karşımıza çıkıyor. Tıklanma sayısını yükseltmek açısından en gerekli olan temelin ise negatif kelime çalışması olduğu görülüyor. Negatif kelime çalışmasının iyi bir şekilde yapılabilmesi için, satılan ürünün veya hizmetin hakkında detaylı bilgi sahibi olmak şarttır. Negatif kelimeleri, sayfanın açılış hızını, terimlerin aramalarda kullanılma sıklığını analiz etmeniz bazı araçlarla mümkün olacaktır.

Açılış sayfasındaki deneyimi arttırmanın da AdWords kalite puanına etkisi bulunuyor. Bunu yine bazı analiz araçlarıyla yapabiliyorsunuz. Bu araçlar sayfanın açılış deneyimini, açılış hızını, masaüstü sürümlere uyumluluğu kadar mobil sürümlere uyumlu olup olmadıklarını da analiz etmenizde size yardımcı olabiliyorlar. Bu sayede anahtar kelimelerin belirttikleri açılış sayfalarında iyileştirme ve geliştirme çalışmalarınızı kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şimdi Paylaşın!
  • 2
    Shares