Backlink Nedir? Nerelerden Alınmalıdır?

SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılan terimlerden olan backlink, bu çalışmalar için olmazsa olmazlardan bir tanesidir ve site dışı olan SEO çalışmalarında kullanılır. Başarılı ve kaliteli bir SEO oluşumunun temel taşlarından olan bu kavramın katacağı özellikleri inceleyeceğiz.

Backlink ve Üst Sıralarda Yer Almak

Başarılı ve kaliteli bir SEO’da olmazsa olmaz olarak nitelenen backlink, bir siteyi doğal, çok ve gelmesiyle popüler siteler arasına ekler. Backlinkin bir siteye gelmesi demek, o sitenin başka siteler veya insanlar tarafından önerildiğini anlamamıza yarar. Arama motorlarındaki listelemelerde böylelikle site, Page Rank sıralamasında yüksek seviyelere tırmanabilme imkanı yakalar. Ayrıca doğal, kaliteli ve çok şekilde gelen backlinkler ile Google’dan sağlanan Trustrank arttırılmış olur. Trustrank, Google tarafından sitelere verilen güvenilirlik değeri anlamını taşır.

Backlink ve Bir Siteye Yararları

Bir siteye gelen backlink, yapılan işin veya hizmetlerin ya da paylaşılan içeriklerin insanlar ve başka siteler tarafından beğenildiğini gösterir bir nitelik taşıyor. Sitedeki özgün içerikler, bu içeriklerin bilgilendirici olmaları gibi çoğu durum siteler ve insanların önerileriyle siteye backlink sağlayacaktır. Sözlük, forum, sosyal medyalar gibi platformlarda sitenin önerilmesi veya linklerinin paylaşılmasıyla backlinkler gelir. Backlink akışı daha çok online ortama ulaşmanızı sağlayacaktır. Dış kaynaklardan siteye bir trafik akışı sağlanabilirse, sitenin popülaritesi artacak, bunun sonucunda da site arama motorlarının listelerinde ilk sıralara tırmanacaktır.

Backlink ve Trustrank’in Artması

Google’ın bir Trustrank değeri bulunduğunu ve bu değerle birlikte sitelerin güvenilirliklerini değerlendiğini belirtmiştik. Google’ın bu Trustrank değeri de dış kaynaklardan gelen trafik akışıyla birlikte artacaktır. Sitenin backlinkler aracılığıyla ziyaretçi sayısında artış görülürse, arama motorlarında örümcek adı verilen botlar siteyi sıklıkla ziyaret etmeye başlayacaklardır. Bu örümcek botlarının siteye gelmesi ise, sitedeki içeriklerde yapılan değişikliklerin çok kısa bir süre içerisinde arama motorlarına indekslenmesi anlamını taşıyor. Yani sitede yapılan içerik değişiklikleri kısa sürede arama motorlarında yapılan aramalara yansıyacak ve eklenen her içerik zaman kaybetmeden arama yapan kişilerle buluşabilecektir.

Backlink ve Kalitesi

Bahsedilen özellikler ve arama motorlarında bir sitenin üst sıralara tırmanması için, backlinklerin kaliteli olmaları gerekiyor. Olumlu etkileri siteye doğal ve kaliteli olarak gelen backlinkler sağlar. Hassas bir konu olan SEO çalışması sırasında backlink alımlarında kaliteli ve doğal olanları seçmek bu yüzden önemlidir. SEO çalışmalarını doğru bir şekilde gerçekleştirmek ulaşacağınız kitleleri büyütecek, sitedeki trafik akışını ve bunun bir getirisi olarak siteden kazancı da arttıracaktır.

Hedef kitlelere ulaşabilmenin en kesin çözümünü de yine arama motorları sağlıyor. İlk sayfada ve üst sıralarda görünen siteler bu bağlamda daha çok ziyaretçi aldıkları için, arama motorlarında üst sıralara çıkmak önemlidir. Ayrıca içerikleri güncelledikçe sitenin çıktığı sırayı kaybetmemesi de aynı oranda önem taşıyor. SEO çalışmalarında yanlış gerçekleştirilen backlink çalışmaları, bu nedenle siteye yarardan çok zarar getirecektir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Kaliteli Backlink Alımı

Backlink hizmeti alırken bazı hususları göz önünde bulundurmak, doğru ve kaliteli backlinklere ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.

*Her siteye backlink sağlayan platformlardan bu hizmeti almayın.

*Yasaklı ve kötü addedilen sitelerden backlink almayın. Google’da yasaklı görünen bir platformdan backlink almak sitenize zarar verecektir.

*Sitelerin footerlarından link almak fayda sağlamayacaktır.

Kaliteli backlink almak için tercih edeceğiniz yöntemler makale paylaşımı yapan siteler, sosyal medyalarda yapacağınız sitenizi tanıtıcı paylaşımlar, ücretli backlink sağlayıcılarını kullanacaksanız güvenilir ve kalıcı backlink sağlayıcısı olan firmalar, blog ve forumlar olmalıdır.

Şimdi Paylaşın!
  • 2
    Shares