Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir? Nasıl Geliştirilir?

SEO çalışmalarında belirli verilere sahip olabilmeniz, sitenin durumunu doğru şekilde analiz edebilmenizi sağlayacaktır. 2014 senesine kadar Google’da sitelerin değerini ölçebilmek adına pagerank sistemi kullanılıyordu. Algoritmadaki değişimlerin ardından bu sistemden Google vazgeçti, ancak pagerank site sahiplerine sitenin değerini gösterme açısından büyük bir yeteneğe sahipti. Yeni algoritma ile yeni değer tanımlama metrikleri devreye girdi ve domain otoritesi de bunlardan biridir.

Domain Otoritesi Kavramı

Domain otoritesi, sitenin kalitesini ve değerini rakamsal verilerle ölçebilen metrik bir kavramdır. Bu kavram sitenizin tanınırlığını değerlendirmek adına şu anda kullanabileceğiniz birkaç yöntemden birisidir.

Google ile hiçbir bağlantısı olmayan bu metrik sistem, sıralamaların ne yönde olacaklarını tahminsel verilerle gösterebilmek adına geliştirilmiştir. Moz tarafından geliştirilen bu metrik sistem 0-100 aralıkta bir puanlama sunarak işler. Domain otoritesinin yüksek puanlı olması, alan adının ne oranda güçlü olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

Domain Otoritesini Etkileyen Faktörler

Domain otoritesine etki eden birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında backlinklerin kalitesi, backlink sayısı, alan adının yaşı, site içindeki bağlantıların yapıları, sitenin SEO’ya uyumluluğu, sitenin hızı, sitenin sosyal medyalardaki performansı gibi veriler yer alıyor. Domain otoritesindeki her puan artışının aynı dereceli bir değere sahip olmadığını bilmelisiniz. Örneğin 0 puandan 30 puana yükselmek, 60 puandan 90 puan seviyelerine çıkmaktan çok daha zor olacaktır. Bu nedenle SEO çalışmalarında 30-40 puan seviyesi veya üzerinde olmak yeterli görülüyor.

Domain Otoritesini ve Backlink Çalışmaları

Domain otoritesinin yükseltilmesi, SEO uyumlu bütün çalışmaların gerçekleştirilmesiyle mümkün olabilecektir. Sitenin kendi teknik SEO çalışmalarının haricinde, site dışı SEO için de kaliteli çalışmalar yürütülmesi domain otoritesini yükselten bir etki yaratacaktır.

Domain otoritesini olumlu yönde etkileyen en büyük faktör backlinklerdir. Backlinkler dış kaynaklardan alınan bağlantılardır ve kaliteli sitelerden alındıkları zaman, siteye büyük katkıları olur. Bu nedenle kaliteli backlink alımları yapmak domain otoritesini de yükseltecektir. .gov veya .edu gibi bağlantıya sahip olan sitelerden backlink almak, bu durumda domain otoritesine en çok etki edecek backlinkler olacaklardır.

Domain Otoritesi ve Sitenin Alan Adı Yaşı

Domain otoritesini arttıran bir diğer etkili faktör alan adı yaşıdır. Alan adı seçme konusunda geniş çapta bir araştırma gerçekleştirmeli, daha önceden Google’dan ceza alan bir alan adı kullanmamalısınız.

Sitenin sürekli olarak açık bir şekilde kalması alan adı yaşının değerlenmesini sağlar. Bu nedenle alan adını deneme sürümlü olarak değil, uzun ömürlü olan 5-10 yıllık paketlerden tercih etmelisiniz. Sunucularınız da bu bağlamda güvenilir olmalıdır.

Domain Otoritesi ve Site İçeriği

SEO çalışmalarını yürüttüğünüz her sitede özgün içerikler yayınlamanız gerekiyor. Blog siteleri, e-ticaret siteleri, haber siteleri, kurumsal siteler her zaman özgün içerikler sunmalıdırlar. Bu özgün içeriklerin ayrıca kaliteli olmalarına da ihtiyaç duyulur. Özgün ve kaliteli oluşturulan içerikler domain otoritesinde yüksek bir puan değeri elde etmenize imkan tanıyacaktır. Kaliteli ve özgün içeriklerle birlikte, kaliteli dış kaynaklardan backlink alabilme imkanınız artar. Ziyaretçileriniz bu özgün içeriklerle siteyi daha sık ziyaret eder ve sitede daha çok zaman geçirirler. Ziyaretçi artışıyla sitenin trafiği artar. Ve son olarak da sosyal medyalarda sitenizin paylaşılırlığı artar.

Sosyal medyalarda site ile ilgili paylaşımlar yapılması, domain otoritesini arttıran bir etki sağlar. Bu sosyal medya platformları üzerinden siteye sağlanan trafik, paylaşım oranları gibi değerler puanlamanızın üst seviyeye ulaşmasına etki edecektir. Bu nedenle sosyal medyalar üzerinde de belirli çalışmalar yürüterek domain otoritesini yükseltebilirsiniz.

Şimdi Paylaşın!
  • 2
    Shares